Odzyskiwanie danych Co to jest odzyskiwanie danych?
Odzyskiwanie danych to proces odzyskiwania danych z urządzenia pamięci masowej, które zostało przypadkowo usunięte, uszkodzone lub w inny sposób stało się niedostępne. Obejmuje on różne technologie i najlepiej powierzyć go profesjonalistom. Przed rozpoczęciem tego procesu należy jednak zawsze wykonać kopię zapasową danych. Przeczytaj więcej informacji. I pamiętaj: odzyskiwanie danych jest zawsze lepsze niż brak kopii zapasowej! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym procesie i czego można się po nim spodziewać.
Odzyskiwanie danych to proces przywracania danych z urządzenia pamięci masowej, które zostało utracone, przypadkowo usunięte, uszkodzone lub stało się niedostępne.
Istnieje wiele powodów, dla których ludzie mogą potrzebować usług odzyskiwania danych. Może to być na przykład awaria dysku twardego komputera lub atak wirusa, który może uszkodzić plik. Innym powodem, dla którego odzyskiwanie danych może być potrzebne, jest kryminalistyka, czyli odzyskiwanie ukrytych lub zaszyfrowanych plików. Na szczęście większość informacji cyfrowych można odzyskać.
Dyski twarde to popularne nośniki danych, a do odzyskiwania zapisanych na nich informacji dostępnych jest wiele narzędzi. Dyski twarde IDE, SATA i SCSI to powszechnie stosowane urządzenia pamięci masowej. Inne popularne urządzenia pamięci masowej to USB, Firewire, sieciowy dysk twardy, SSD i CF. Wśród marek dysków twardych popularne są Toshiba, Hitachi i IBM.
Chociaż niektóre przypadki są trudniejsze, możliwe jest odzyskanie informacji z urządzenia pamięci masowej po ich utracie, przypadkowym usunięciu lub utracie dostępu do nich w inny sposób. Nawet jeżeli plik jest fizycznie uszkodzony lub nie istnieje, nadal można go odzyskać. Do ręcznej rekonstrukcji nagłówków plików zaprojektowano kilka narzędzi.
Do najczęstszych przyczyn utraty danych należą przerwy w dostawie prądu, awarie oprogramowania, wirusy i awarie mechaniczne. Dyski twarde to szczególnie wrażliwe urządzenia. Posiadają one cienką igłę, która styka się z talerzami w celu odczytu i zapisu danych. Jeżeli igła ulegnie uszkodzeniu lub zużyje się z czasem, dysk może całkowicie zawieść. Inną przyczyną jest ciągłe użytkowanie komputera lub laptopa. Nawet kradzież może spowodować utratę danych.
Obejmuje ona różne technologie
Mimo że papier i inne materiały łatwo ulegają uszkodzeniu, technologia jest bardziej niezawodna, a jej trwałość jest dłuższa niż papieru. Ponadto wśród cyfrowych nośników danych często używanych do użytku osobistego i zawodowego znajdują się dyski twarde. Utrata danych może spowodować duże szkody osobiste. Usługi odzyskiwania danych wykorzystują różne technologie w celu przywrócenia utraconych danych. Poniżej wymieniono niektóre z tych technologii. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ich temat. * Oprogramowanie: W procesie odzyskiwania danych wykorzystuje się specjalistyczne narzędzia, które odczytują dane z uszkodzonych urządzeń pamięci masowej i dostarczają je w formacie nadającym się do użytku.
Odzyskiwanie danych to technika służąca do odzyskiwania utraconych, uszkodzonych lub w inny sposób niedostępnych danych cyfrowych. Najczęściej odzyskiwanie danych dotyczy wewnętrznych lub zewnętrznych dysków twardych, pamięci USB, kart pamięci i taśm magnetycznych. Niekiedy jest to odzyskiwanie korporacyjnych kopii zapasowych, a nawet odzyskiwanie przypadkowo usuniętych plików z systemów plików. Niezależnie od nośnika, odzyskiwanie danych może być skutecznym sposobem na odzyskanie informacji. Należy jednak wiedzieć, że proces odzyskiwania danych wymaga zastosowania różnych technologii.
Odzyskiwanie danych na drodze sądowej: Odzyskiwanie danych na drodze sądowej to bardziej złożony proces, który wykorzystuje zaawansowaną technologię do odzyskiwania plików, które zostały celowo uszkodzone lub usunięte. W tym procesie eksperci badają systemy komputerowe i odnajdują dane, które zostały usunięte. Proces ten może być również wykorzystywany do prowadzenia dochodzenia w sprawach karnych. Specjaliści ds. sądowego odzyskiwania danych będą próbowali odzyskać dowody, które nie zostały zapisane na trwałej pamięci masowej. Może to nawet posłużyć do zidentyfikowania sprawcy lub niezamierzonego usunięcia pliku.
Wymaga utworzenia kopii zapasowej
Pomysł tworzenia kopii zapasowych na potrzeby odzyskiwania danych może wydawać się oczywisty, ale to nieprawda. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie: tworzenie kopii zapasowych powinno być regularną praktyką. Regularne tworzenie kopii zapasowych zmniejsza ryzyko utraty danych, a im częściej tworzy się kopie zapasowe, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo ich utraty w wyniku nieoczekiwanego zdarzenia. Ponadto posiadanie kilku kopii danych zapewnia ubezpieczenie i elastyczność, których potrzebujesz w przypadku katastrofy.
Tworzenie kopii zapasowych danych polega na wykonywaniu kopii danych pierwotnych w lokalizacji drugorzędnej. W dzisiejszym cyfrowym świecie dane są siłą napędową większości organizacji, a ich utrata może zakłócić działalność biznesową. Dane kopii zapasowych obejmują wszystkie dane niezbędne do obsługi obciążeń, w tym pliki multimedialne, pliki konfiguracyjne, systemy operacyjne i pliki rejestru. Kopie zapasowe mogą być przechowywane lokalnie lub poza siedzibą firmy i stanowią istotną część planów odzyskiwania danych po awarii oraz planów ciągłości działania.
Kopie zapasowe danych są ważne z wielu powodów. Pomagają zmniejszyć ryzyko przerwania działalności i przestojów oraz umożliwiają zachowanie zgodności systemu z wymogami bezpieczeństwa IT. Jednak prostszym powodem posiadania kopii zapasowej na potrzeby odzyskiwania danych jest zachowanie ważnych informacji. Niezależnie od tego, czy dane zostały przypadkowo usunięte, czy też system został uszkodzony przez złośliwe oprogramowanie, kopia zapasowa pozwoli przywrócić je z wcześniejszego okresu. Kopia zapasowa zapewni Ci spokój ducha, którego potrzebujesz, aby kontynuować działalność biznesową.
Można je wykonać samodzielnie
Samodzielne odzyskiwanie danych nie jest tym samym, co wynajęcie profesjonalisty. Różne oprogramowania wykorzystują różne algorytmy odzyskiwania danych, więc wyniki nie będą takie same. Jedną z rzeczy, o których należy pamiętać podczas samodzielnego odzyskiwania danych, jest to, aby nigdy nie odzyskiwać danych na ten sam dysk, z którego zostały usunięte. Spowoduje to nadpisanie wszystkich plików, także tych, które są ukryte. Należy również unikać odzyskiwania danych z dysku twardego, który został już skasowany.
Zależy to od systemu plików
System plików na dysku twardym ma wpływ na odzyskiwanie danych. Różne systemy plików mają różne wady i zalety. System HFS+ jest znany z defragmentacji plików i dopasowywania fragmentów do siebie. Pozostałe pofragmentowane pliki utrudniają uzyskanie najbardziej efektywnego wyniku odzyskiwania danych. Hard links są obsługiwane przez HFS+ i są przechowywane jako osobne pliki w ukrytym katalogu głównym HFS+. Przechowują one informacje o plikach użytkownika. System usuwa pliki twardych łączy, gdy nie są one już potrzebne. Zachowa jednak informacje o tych plikach w zapisach dziennika.
Gdy dysk twardy zostanie zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, uszkodzenie systemu plików jest nieprzewidywalne. Dlatego prawdopodobieństwo odzyskania utraconych danych zależy od wielu czynników. Ważna jest przyczyna utraty danych, stan dysku przed awarią oraz wszelkie działania, które zostały wykonane przed utratą danych. Chociaż odzyskanie utraconych danych nie zawsze jest możliwe, istnieją programy, które mogą w tym pomóc. Oprogramowanie do ratowania danych działa poprzez skanowanie całego urządzenia pamięci masowej. Wyniki skanowania zostaną wykorzystane do utworzenia mapy fragmentów plików. Mapa będzie opisywać zależności między fragmentami plików, w tym nazwy plików, rozmiary i inne atrybuty. W celu dalszego uzupełnienia wyników skanowania można zastosować specjalne techniki ekstrapolacji i inne techniki. Programy do odzyskiwania danych mogą również odczytywać wybrane pliki lub foldery.
Chociaż odzyskanie danych z usuniętych lub sformatowanych plików jest niemożliwe, możliwe jest odzyskanie części pliku. Oprogramowanie do odzyskiwania danych wykorzystuje algorytmy do lokalizowania i przywracania danych. W zależności od systemu plików istnieje duża szansa na odzyskanie danych ze skasowanych plików. Szanse na odzyskanie usuniętych plików zależą od systemu plików używanego na dysku twardym. Jeśli nie masz jeszcze oprogramowania do odzyskiwania plików, być może warto zainwestować w nowy dysk twardy.
Dane adresowe:
AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.